0

Fureya Koral
İlk Kadın Seramik Sanatçısı

FUREYA KORAL

KAYDIR

1910

İstanbul Büyükada’da dünyaya geldi. Babası Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı Emin Koral, annesi dönemin önemli isimlerinden Şakir Paşa’nın kızı Hakiye Koral’dı. Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) dayısı, Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun ilk kadın ressamlardan Fahrelnissa Zeyd ile ünlü gravür, resim sanatçısı Aliye Berger teyzeleriydi.

Fureya Koral
Fureya Koral

1919

Dokuz yaşında iken evlerine gelen Atatürk ile tanıştı. Keman çaldığını öğrenen Atatürk, ona başarılar diledi. O gün hayran olduğu kişinin Atatürk olduğunu sonradan öğrendi.

1927

Notre Dame de Sion Lisesi'nden mezun oldu, bir süre İstanbul Üniversitesi'nde Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne devam etti.

Fureya Koral
Fureya Koral
Kılıç Ali ile, 1936.

1935

Atatürk’ün silah arkadaşı Kılıç Ali ile evlendi. Bu evlilik boyunca, Atatürk'ün vefatına kadar, Atatürk ile birlikte siyasileri, sanat dünyasını, edebiyatçıları hep sofrasında ağırladı.

1940 - 1944

Vatan gazetesinde dört yıl müzik eleştirmenliği ve Fransızca çeviriler yaptı.

Fureya Koral
1937.
Fureya Koral
1947.

1947

Verem tedavisi için İsviçre’ye gitti. Burada kaldığı sürede oyalanmak için başladığı seramiğin hayatının amacı olduğunu fark etti.

1949

Paris’e giderek bir atölye açtı ve bir buçuk yıl kendini eğitmek için çalıştı.

1951

Paris’te ilk sergisini açtı. Eserleri hiç beklemediği kadar beğenildi, hakkında gazetelerde olumlu eleştiriler çıktı. Aynı yıl yurda döndü ve İstanbul’da bir sergi açtı. Artık Türkiye’nin ilk kadın seramik sanatçısıydı.

Fureya Koral
1935.
Fureya Koral

1955

Cannes Milletlerarası Seramik Sergisi’nde Gümüş Madalya, 1962’de Prag Milletlerarası Seramik Sergisi’nde Altın Madalya sahibi oldu.

Fureya Koral
1955.
Fureya Koral

1955 - 1975

Yılları arasında büyük boyutlu seramik duvar panolarıyla çeşitli yapıların iç ve dış yüzeylerini bezedi. Bu çalışmalarıyla geleneksel çini sanatını yeniden mimariye kazandırdı.

1981

1981’de Kültür Bakanlığı Özel Ödülü, 1986’da Sedat Simavi Vakfı Plastik Sanatlar Ödülü’nü aldı.

1992

Günümüzün birçok başarılı seramik sanatçısını atölyesinde yetiştiren Füreya Koral aramızdan ayrıldı ama geleceğin sanatçılarına ilham vermeye devam ediyor…

SOSYAL MEDYA