0

Dilhan Ezer Eryurt
Astrofizikçi, NASA’da Çalışan İlk Türk Kadını

Prof. Dr. DİLHAN (EGE) EZER ERYURT

KAYDIR

1926

İzmir’de dünyaya geldi.

1942

Ankara Kız Lisesi’ni üç yıl üst üste takdirname ile bitirince dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından kendisine Atatürk’ün Nutuk’u hediye edildi. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü’nü kazandı.

Dilhan Ezer Eryurt
Dilhan Ezer Eryurt

1946

Ankara Üniversitesi’ne Astronomi Profesörü olarak atanan Prof. Dr. Tevfik Okyay Kabakçıoğlu’nun yanında kadro olmadığı için 2 yıl ücret almadan çalıştı.

1948

İki yılın sonunda kadroya geçti ve izinle lisansüstü çalışmaları için Michigan Üniversitesi’ne gitti.

1953 - 1956

1953’te Ankara Üniversitesi’nde doktora, 1956’da doçentlik çalışmalarını tamamladı. Onun bu tezleri üniversitedeki ilk astrofizik ağırlıklı çalışmalardı.

Dilhan Ezer Eryurt
Dilhan Ezer Eryurt

1959

Kanada’daki Chalk River Nükleer Laboratuvarı’nda dünyaca ünlü astrofizikçilerden Prof. Dr. Alastair G. W. Cameron ile iki yıl çalıştı. Prof. Cameron’un ondan istediği konuda çalışabilmesi için bir bilgisayar programı yazması gerekiyordu. Oysa Türkiye’de bilgisayar bile görmemişti… Hemen kütüphanelere gitti, kitaplar aldı ve kendi başına bilgisayar programlamayı öğrendi!

1961

Indiana Üniversitesi’ne araştırmacı olarak gitti. Üniversiteye bağlı Goethe Link Gözlemevi’nde yıldız modelleri yapmakla tanınmış Prof. Dr. Marshall Wrubel ile çalıştı. Aynı yıl NASA’ya bağlı Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü’nde çalışmaya başlayan ilk Türk kadını oldu! O dönemde enstitüdeki tek kadın astronomdu. Burada yaptığı çalışmalar, Güneş’in sanılanın aksine başlangıçta daha parlak olduğunu ve sıcaklığının yavaş yavaş azaldığını ortaya çıkardı. Bulguları, o dönemde yeni başlayan uzay uçuşlarıyla da bağlantılıydı.

1968

Bir yıllığına ODTÜ’de misafir profesör olarak çalıştı. TÜBİTAK’ın desteğiyle Türkiye’de ilk Ulusal Astronomi Toplantısı’nı düzenledi.

Dilhan Ezer Eryurt
Dilhan Ezer Eryurt

1969

Apollo Projesi kapsamında Ay’a başarıyla adım atılmasının ardından, bu inişe katkısı olanlardan biri olarak Apollo Başarı Ödülü ile ödüllendirildi.

1973

ODTÜ Fizik Bölümü’nde işe başladı, Astrofizik Ana Bilim Dalı’nı kurdu.

1977

TÜBİTAK Bilim Hizmet ve Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

Dilhan Ezer Eryurt
Dilhan Ezer Eryurt

1988

Altı ay ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Başkanlığı, beş yıl da Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı yaptı, 1993’te emekli oldu.

1991

ODTÜ’de inşa edilen gözlemevinin kuruluşunda önemli rol oynadı.

1997

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi projesine katkılarından dolayı onur plaketi verildi.

2012

Dilhan Eryurt, Türk kadınlarının dünyada bilim alanında yürüyecekleri yolu açan bir öncü olarak aramızdan ayrıldı...

SOSYAL MEDYA