0

Belkıs Özdoğan
İlk Kadın Fizikçilerden

Prof. Dr. BELKIS (ANTEL) ÖZDOĞAN

KAYDIR

1912

İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini evde özel derslerle tamamladı. Ortaokulu Çamlıca Kız Lisesi’nde, liseyi İstanbul Kandilli Kız Lisesi’nde yatılı olarak okudu.

Belkıs Özdoğan
1918.
Belkıs Özdoğan

1938

Atatürk’ü motorla gezilerinde birkaç kez görmüş ve el sallamıştı, Atatürk de ona… Bütün kalbiyle sevdiği Atatürk’ün cenazesine önce Sirkeci Garı’ndan katıldı, ardından bir arkadaşıyla birlikte trenle Ankara’ya gitti.

1939

İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü’ne kaydoldu. Ancak ailesi derhal okuldan kaydını sildirdi. Bunun üzerine üniversiteden eve bir heyet gelip ısrar edince aile onun okula gitmesine izin vermeye mecbur kaldı.

Belkıs Özdoğan
1938.
Belkıs Özdoğan

1940

İstanbul Üniversitesi Denel Fizik Kürsüsü asistanlarından Ahmet İhsan Özdoğan ile evlendi. Bu evlilikten dünyaya gelen oğulları Prof. Dr. Mehmet Özdoğan da akademik alanda ebeveynlerinin izinden gidecekti.

1943

Bir yıl süreyle İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu’nda fizik öğretmenliği yaptı.

Belkıs Özdoğan
Paris, 1952.
Belkıs Özdoğan

1944

İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü Denel Fizik Kürsüsü’ne Prof. Dr. Harry Dember’in asistanı olarak atandı.

1949

Fen doktoru oldu.

1952

Dokuz ay Sorbonne Üniversitesi optik laboratuvarında araştırma yaptı. Döndükten sonra İstanbul Üniversitesi’nde bu araştırmalarıyla doçent oldu.

Belkıs Özdoğan

1964

Kimya mühendisi yetiştirmek üzere açılan Galatasaray Kimya Mühendisliği Özel Yüksek Okulu’nda bir süre hocalık yaptı.

1970

Profesör oldu. Kimyada Fiziki Metodlar kitabını yazdı.

1982

Yaş sınırı nedeniyle emekli oldu. Çalışma hayatı boyunca yeterince zaman bulamadığı sosyal faaliyetlere yöneldi. Çok güzel resim yapardı. Gençliğinden beri dağcılığa meraklıydı, kaymayı ve yüzmeyi çok severdi.

2002

Modern eğitim sisteminin yerleşmesinde öncülük yapan bir kadın olarak pek çok öğrenci yetiştiren Belkıs Özdoğan, aramızdan ayrıldı. Mirası ailesi tarafından özenle korunuyor…

SOSYAL MEDYA