0

Aliye Berger
İlk Kadın Gravür Sanatçısı, Ressam

ALİYE BERGER

KAYDIR

1903

İstanbul Büyükada’da doğdu. Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) ve ilk kadın ressamlardan Fahrelnissa Zeid kardeşleriydi. Önce babasının Büyükada’da yaptırdığı ilkokulda, ardından Notre Dame de Sion Lisesi’nde eğitim gördü. Resim ve piyano dersleri aldı.

Aliye Berger
Aliye Berger

1924

Ders aldığı Macar keman virtüözü Karl Berger ile 23 yıllık birliktelikleri başladı.

1947

Altı ay önce evlendiği eşi Karl Berger’i kaybetti. Acısını, oyalanmak için başladığı gravürle atlattı. Londra’da, tanınmış ressam ve gravür sanatçısı John Buckland Wright’ın atölyesinde üç yıl eğitim aldı.

1951

İlk sergisini İstanbul'da açtı. O yıllarda Türkiye’de gravür için ne malzeme ne de bir yer vardı. Gazeteci Ahmet Emin Yalman’ın onun için Vatan gazetesinde makine parçalarını birbirine ekleyerek küçük parçalar basabilecek bir baskı makinesi yapmasıyla gravüre devam edebildi. Artık Türkiye’nin ilk kadın gravür sanatçısı oydu. Eserlerinde kasap kağıdı, zımpara kağıdı gibi alışılmamış gereçler kullanırdı.

1954

Yapı Kredi Bankası’nın açtığı İş ve İstihsal adlı uluslararası resim yarışmasına Güneşin Doğuşu adlı ilk yağlı boya çalışmasıyla katıldı ve birinciliği kazandı. Bu eserle ertesi yıl katıldığı Tahran Bölgesel Bienali’nde ikincilik ödülünü aldı. İstanbul, Ankara, Londra, Paris, Viyana, Ravalpindi, İslamabad gibi dünyanın çeşitli yerlerinde 12 özel sergi açtı; 48 karma sergiye katıldı. İstanbul Resim Heykel Müzesi’nde 4, Albertina Museum’da da 3 yapıtı sergilendi.

1972

Son sergisini Taksim Sanat’ta açtı. Ahmet Hamdiler’in, Bedri Rahmiler’in kaldığı Narmanlı Han’ın caddeye bakan balkonlu dairesindeki yaşamı ile Beyoğlu tarihinin bir parçası oldu.

1974

Aliye Berger, doğup büyüdüğü ve çok sevdiği Büyükada’da yaşama veda etti. Öldükten sonra büyük aşkı Karl Berger'e kavuşacağına inanırdı. Belki de kavuşmuştur…

1975

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde onun adına geniş bir retrospektif sergisi düzenlendi.

SOSYAL MEDYA