0

Selma Soysal
İlk Kadın Matematik Profesörü

Prof. Dr. FATMA SELMA SOYSAL

KAYDIR

1924

Zonguldak’ta doğdu. İlkokulu Zonguldak’ta tamamladıktan sonra Çapa Kız Öğretmen Okulu’nun orta kısmına parasız yatılı olarak yazıldı. Oradan Kandilli Kız Lisesi’ne devam etti.

Selma Soysal
Selma Soysal

1941

Kandilli Kız Lisesi’nden mezun oldu. Yüksek Mühendis Mektebi sınavına girmek için babasıyla geldikleri okulun bahçesinde ondan başka kız yoktu. Babası ona, “Bak senden başka kız var mı? Mühendis olup da ne yapacaksın? Öğretmenlik sınavına gir,” dedi. Yatılı okursa babasına yük olmayacağını düşünerek sınav kaydını yaptırmadan Yüksek Öğretmen Okulu sınavına girdi.

1941

Yüksek Öğretmen Okulu’nu kazananlar isterlerse İstanbul Üniversitesi’ne sınavsız kaydolabiliyorlardı. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik ve Astronomi Bölümü’ne yazıldı. Burada önemli matematikçiler Cahit Arf, Kerim Erim ve Ratip Berker’den aldığı derslerle kariyeri matematikçi olarak şekillendi.

Selma Soysal
Selma Soysal

1945

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) asistan olarak işe başladı ve 1991 yılında emekli olana dek çalıştı.

1949

Sonsuz boyutlu Hilbert Uzayları üzerine yazdığı doktora tezini Cahit Arf danışmanlığında tamamlayarak onun ilk doktora öğrencisi oldu.

1949 - 1967

Amerika’da MIT ve Londra’da Royal Academy’de araştırma yaptı. MIT’de bulunduğu sırada kendisinden başka kadın matematikçi yoktu.

1950 - 1951

Centre de Recherches Scientifiques bursu ile Paris Henri Poincaré Enstitüsü’nde dünyanın en iyi matematikçileriyle çalıştı.

1967

Yılında Reel Sayılar Sistemi adlı kitabı yayınlandı.

1967

Profesör unvanını alarak Türkiye’nin ilk kadın matematik profesörü oldu. İTÜ’nün yanı sıra İstanbul Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde de dersler verdi.

2011

Matematiğin erkeklerden daha çok kadınlara uygun bir dal olduğunu savunan Selma Soysal, bunun ideal bir örneği olarak aramızdan ayrıldı...

SOSYAL MEDYA