0

Halet Çambel
İlk Kadın Arkeolog, Olimpiyatlara Katılan İlk Kadın Sporcu

Prof. Dr. HALET ÇAMBEL

KAYDIR

1916

Almanya’da dünyaya geldi. Ailesi 1. Dünya Savaşı nedeniyle bir süre İsviçre ve Avusturya’da yaşadıktan sonra 1924’te Türkiye’ye geldi. Ortaokul ve liseyi Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde okudu. Okulda, eskrim ve okçuluk dersleri aldı.

Halet Çambel
Kardeşleri Perihan ve Leyla ile.
Halet Çambel

1935

Fransız hükümetinin bursuyla Paris Sorbonne Üniversitesi’nde 3 yıl arkeoloji eğitimi aldı. Boş vakitlerini eskrim, masa tenisi ve binicilikle değerlendirdi.

1935

İlk kazı deneyimini Alacahöyük kazısında stajyer olarak yaşadı.

1936

Atatürk’ün isteğiyle Yaz Olimpiyatları’nda Suat Fetgeri Aşeni ile birlikte eskrim dalında Türkiye'yi temsil etti. Adı Aşeni ile birlikte olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu olarak tarihe geçti. Turnuva sırasında Hitler tarafından görüşmeye çağrıldığında, hükümetin izni olmadan görüşemeyeceğini söyleyerek teklifi reddetti.

1938

Sorbonne Üniversitesi’nde doktoraya başladı, 2. Dünya Savaşı sebebiyle doktorasını 1944 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde tamamladı ve üniversitede asistan olarak çalışmaya başladı.

Karatepe Açık Hava Müzesi.

1947

Karatepe-Aslantaş kazılarında bulunan Hitit eserlerinin korunması, restorasyonu ve sergilenmesi için büyük bir mücadele verdi ve Türkiye’nin ilk açık hava müzesi olan Karatepe-Aslantaş Milli Parkı’nın kurulmasını sağladı. Civardaki köylerde okulların yapılması için çalıştı, köylünün geçimini sağlaması için marangozluk, demircilik, kilim ve halıcılık gibi kurslar açtı.

1960

İstanbul Üniversitesi’nde Prehistorya Anabilim Dalı’nı kurdu ve kürsü başkanı oldu. Emekli olduğu 1984 yılına kadar bu görevi sürdürdü.

Saoldan Sağa Ali Yaramancı, Halet Çambel, Ümit Serdaroğlu, 1968.

2005

Hollanda’nın kültür ve kalkınmaya hizmet edenlere verdiği Prens Claus Ödülü’ne layık görüldü.

2010

T.C. Kültür Bakanlığı tarafından Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verildi.

2014

Halet Çambel, Boğaziçi Üniversitesi’ne araştırma için bağışladığı Kırmızı Yalı adlı evinde aramızdan ayrıldı. Ancak Karatepeliler için Halet Abla olarak yaşamaya devam ediyor.

SOSYAL MEDYA